PROFESSIONAL DESIGN AWARDS

ANALYSIS AND PLANNING

Washington Square Park
Coen+Partners
Honor Award

Lead Consultant
Shane Coen

Consultants
El Dorado Architects - Architect
HR&A - Economic Impact Analysis

South Service Area Master Plan
Minneapolis Park and Recreation Board and Confluence
Merit Award

Lead Consultant
Adam Regn Arvidson, FASLA

Consultants
PORS Consulting 
Park Management Consultant

Lake Calhoun/Bde Maka Ska - Lake Harriet Master Plan
Perkins+Will
Merit Award

Lead Consultant
Ana Nelson

Consultants
Toole Design Group
KC Aitkins - Access and Circulation
Barr Engineering
Nathan Campeau - Natural Resources
ETM Associates
Tim Marshall - Events and Enterprise
Hess Roise - Charlene Roise, Cultural and Historical Resources

North Minneapolis Greenway Demonstration Project
WHR
Merit Award

Lead Consultant
Carrie Christensen

Consultants
Street Plans Collaborative
Community Engagement Support - Materials Selection

COMMUNICATIONS

Minneapolis Downtown East
Perkins+Will
Honor Award

Lead Consultant
Ben Sporer

Consultant
James Vos and Steve Dorgan - Real Estate Advisors

The Lake Minnetonka Guide to Shoreline Gardens
Urban Ecosystems
Merit Award

Lead Consultant
Samuel Geer
Michael Keenan

GENERAL DESIGN

Maple Grove Central Park
Damon Farber Associates
Honor Award

Lead Consultant
Tom Whitlock

Consultants
U+B Architecture & Design Architects - Architects
Stantec Consulting Services - Ice Rink Engineers
Sunde Engineering PLLC - Civil Engineers
Nelson-Rudie & Associates, Inc. - Structural, Mechanical and Electrical Engineers
Water in Motion, Inc. - Irrigation Designers
RJM Construction - General Contractor
Midwest Landscapes - Landscape and Irrigation Contractor
Landscape Structures, Inc. - Playground Contractor
Rink-Tec International, Inc. - Ice Rink Contractor
Global Specialty Contractors, Inc. - Splash Pad Contractor

Eloise Butler Wildflower Garden Wetland Boardwalk
Cuningham Group Architecture
Merit Award

Lead Consultant
James Robin
David Motzenbecker

Consultants
Meyer Borgman and Johnson, Inc. - Structural Engineers
Pierce Pini & Associates, Inc. - Civil Engineering
Wickcraft Company - Boardwalk Fabricator
Trail Source - Boardwalk Installer
Conservation Corps Minnesota and Iowa - Installation (w/Trail Source)
Arbor Wood - Thermally Treated Wood Provider
Intectural - Sales Rep for Arbor Wood
Hillside Harvest, LLC - Lumber Milling
Scheftel Construction - Lumber Milling
Project Technical Advisory Committee - Project Advisory Participants
Friends of the Wild Flower Garden, Inc. - Project Advisory Participants and Donors

Fortune 500 Company Research & Development Building
Damon Farber
Merit Award

Lead Consultant
Chuck Evens

Consultants
Mainline Consulting
Irrigation Design

Minnesota Military Family Tribute
HGA Architects and Engineers
Merit Award

Lead Consultant
Theodore Lee, ASLA

Consultants
James Goblirsch, AIA, LEED AP - Principal
Emanouil Spassov, ASLA, PLA, LEED AP - Design Team - landscape architecture
Trygve Hansen, ASLA, PLA, LEED AP - Design Team - landscape architecture
Brad Roath, PE - Civil Engineer
Eric Amel, AIA - Design Team - architecture
Meisinger Construction Co., Inc. - General Contractor
Kamish Excavation, Inc. - Earthwork - Demolition Contractor
Margolis Company - Landscape Contractor
Northway Irrigation, Inc. - Irrigation Contractor
Bulach Custom Rock, LLC - Concrete Contractor
Choice Electric, Inc. - Electrical Contractor
Stone & Steel Design - Story Stone Engraver
MG McGrath, Inc. - Gold Star Table Fabricator
Advantage Signs & Graphics, Inc. - Interpretive Signage Fabricator
Braun Interec Corporation - Geotechnical Inspection Services

Freedom Square
Ten x Ten
Merit Award

Lead Consultant
Maura Rockcastle

Consultants
4RM+ULA - Architectural Design
Juxtaposition Arts - Consultation and Fabrication
Envirotech Construction - Contractor
Radius Track Corporation - Fabrication and Engineering Service

RESIDENTIAL DESIGN

Twin Lake
D/O with Adam Regn Arvidson
Honor Award

Lead Consultant
Adam Regn Arvidson, FASLA

Consultants
Nicholas Kramer Associate AIA - Designer
Ashley Mare Peterson Associate AIA - Designer
Terra Vista - General Contractor

Arden Drive
Coen+Partners
Merit Award

Lead Consultant
Shane Coen

Contractors
Richard Holz, Inc. - Contractor

The Rose; Sustainable Design for All
Emmons & Olivier Resources, Inc.
Merit Award

Lead Consultants
Kevin Biehn
Brad Aldrich

Consultants
MSR Design - Project Architect

UNBUILT WORKS

KAFD Environs Study
Coen+Partners
Merit Award

Lead Consultant
Shane Coen

Consultants
Shubin Donaldson - Architect
Arup - Engineering
Guy Nordenson - Structural Engineering
Rider Levett Bucknall - Cost Estmating

Boulder Lake Environmental Learning Center Master Plan
Perkins+Will
Merit Award

Lead Consultant
Ana Nelson

Consultants
Gausman & Moore
Jim Mannning - Mechanical and Electrical Engineering

PEOPLE'S CHOICE

River of Birds
Kimley-Horn

Lead Consultant
Jennifer Krantz

Consultants
Knutson Construcation

 

STUDENT DESIGN AWARDS

Revive, Missouri Mines State Historic Site
Fei Liu
Merit Award

Water Susurrus
Morgan Mangelsen
Merit Award

 

STUDENT ACADEMIC AWARDS

Madeline Goldkamp
Honor Award

Ethan McKnight
Merit Award

Yuqi Yan
Merit Award

 

SERVICE AND RECOGNITION AWARDS

Lob Pine Award
Regina Bonsignore

Community Design Excellence Award
Robert Engstrom

H.W.S. Cleveland Award
Elizabeth (Liz) Hixson

Women in Landscape Architecture - MN Student Leadership Award
Alexandra Olson

Women in Landscape Architecture - MN Student Diversity Scholarship Award
Norman Palacious Jr.

Theodore Wirth for Excellence in Parks Award
Peggy Lynch